
Foto: DBU
Opdatering 18. marts.
U17 EM, der skulle afholdes i Sverige i maj er nu udsat på ubestemt tid af UEFA.
Oprindelig artikel.
U17-landsholdets Elite Round turnering i Irland senere i marts og U19-landsholdets Elite Round turnering i Nordirland i april er blevet udskudt på grund af corona-virussen:-(
Det meddeler UEFA torsdag eftermiddag.
Med ja-hatten på, så er Elite Round turneringerne, der er den sidste kvalifikation til EM-slutrunderne, ikke aflyst, men udskudt, så hvis vi alle vasker hænderne godt, og passer på hinanden, kan vi krydse fingre for, at pigerne får lov til at spille senere på foråret.
På tirsdag afholder UEFA et stormøde med alle medlemlandes topfolk for at diskutere afviklingen af øvrige landskampe i marts og måske også Kvindelandsholdets EM-kvalifikationskampe.
U17-landsholdet var så langt fremme i planlægningen af turneringen, at landstræner Kristian Mørch allerede havde udtaget en trup.
Vi følger situationen og bringer seneste nyt, når der sker en udvikling i sagen.
Klik her og læs alle vores nyheder om de danske ungdomslandshold.