ad

Peter Arndal

Grundlægger og indehaver af kvindesport.dk Skriver primært om kvindefodbold og har det overordnede ansvar for annoncer, samarbejdspartnere og netværk. E-mail: peter@kvindesport.dk

Nanna Østergaard

Redaktør på Kvindesport.dk siden januar 2018. Dækker kvindesporten bredt, men har det primære ansvar for håndbold, badminton og live-dækning af Kvindelandsholdet i fodbold. E-mail: nanna@kvindesport.dk.

Malene Thomsen

Jeg dækker primært den tyske Bundesliga og DFB-Pokalen. I min fritid træner jeg U8 pigerne i Nyborg G- & IF Fodbold. "Life is like a game of football. You need goals". E-mail: malene@kvindesport.dk

Sofie Møller Østergaard

Jeg skriver om de danske golfkvinders præstationer i ind- og udland. Min motivation i dette projekt er at være med til at skabe øget fokus på de danske sportskvinder - og de præstationer de opnår. Jeg har læst de første fire semestre på statskundskab og arbejder nu som handicaphjælper. E-mail: sofie@kvindesport.dk

Agnethe Leonora Boysen

Jeg vil fra tid til anden fortælle om mine erfaringer som håndboldspiller i Danmark og udlandet, men ligeledes gå på opdagelse i håndboldmiljøet og herudfra bidrage med spændende artikler og fortællinger. E-mail: agnete@kvindesport.dk

Oliver Lundgaard

Jeg er til dagligt træner for KoldingQ's U15 Elitehold. I hverdagen udover at træne i KoldingQ, går jeg i 2.G på et gymnasium i Vejle. Skal du igang med trænergerningen, så opfordre jeg til at "Gør det med hjertet og giv dig 100%", så skal alt nok gå.

TEXTA

'bidragsyder'

Redaktionen

'bidragsyder'

Admin1

'bidragsyder'

Anne Thor

Anne arbejder med features på tværs af sportsgrene. E-mail: anne@kvindesport.dk

Emilie Sunekær

Jeg dækker dansk kvinde cykling. Til hverdag studerer jeg journalistik og når mine fingre ikke rammer tasterne, så både løber, cykler og sælger jeg cykler. Mit mål er at sætte fokus på de danske talenter i cykelsport, men også de mange nye tiltag indenfor kvinde cykling der spirer. E-mail: emilie@kvindesport.dk.

Copyrights 2019 Kvindesport ApS