Efter en fremragende start med en storsejr over Østrig for Kvindelandsholdet i basketball i EM-kvalifikationen kom de danske kvinder til kort mod de russiske kvinder, der vandt temmelig komfortabelt med 77-57 efter 42-29 ved pausen. Du kan se highlights fra kampen nederst på siden.
Efter en skæv start, hvor Danmark kom bagud 10-0, spillede de danske kvinder stabilt defensivt gennem hele kampen, men havde udfordringer med at få pointene sat offensivt, hvilket statistikken hos FIBA også viser.
Dansk topscorer blev Maria Jespersen, der scorede 19 point og fik 7 rebounds.
Nu må vi desværre vente et helt år på næste EM-kvalifikationskamp, hvor Montenegro er modstanderen den 24. november 2022.
Montenegro tabte med 21 point til Rusland i holdets første kamp, men vandt med 10 point over Østrig, så det ligner holdet, Danmark SKAL slå, hvis drømmen om EM i 2023 skal udleves.