Brøndby vandt grundspillet.
3F Ligaens grundspil er slut. Med en 2-1 sejr i efterårets sidste kamp over rivalerne fra Fortuna Hjørring afgjorde Brøndby tvekampen mellem de evige rivaler og sluttede på 1. pladsen. Se målene fra kampen hos DR Sporten.
I den anden ende af tabellen vandt Vejle 1-0 ude over OdenseQ og sender dermed fynboerne ned i kvalifikationsligaen, mens de selv skal spille med i slutspillet til foråret.
Slutstilling i grundspillet
Brøndby (10) slutter øverst foran Fortuna Hjørring (8). Herefter følger KoldingQ (6), Skovbakken, (4) BSF (2) og Vejle (0). Tallet i parentes viser, hvor mange point holdet taget med over i slutspillet, der starter i foråret 2017. Du kan følge slutspillet i 3F Ligaen her.
Kvalifikationsligaen
Det bliver Sundby, Næsby, VSK Aarhus, Sønderjyske, OdenseQ og Varde, der skal kæmpe om 2 pladser i næste års 3F Liga. Kampene i Kvalifikationsligaen afvikles i foråret 2017.
Se alle resultater i grundspillet i 3F Ligaen
Her på kvindesport.dk kan du få overblikket over alle kampe og resultater i 3F Ligaens grundspil i sæson 2016/17.
Vi linker til klubbernes hjemmesider, Facebook opslag, eller lokale mediers omtale af kampene.
For referat af den enkelte kamp, skal du blot klikke på klubnavnet, der linker til klubbens egen oplevelse/referat af den pågældende kamp.
Den aktuelle stilling i 3F-Ligaen kan du se hos DBU.
Husk vi har lavet et samlet overblik over 3F-Liga klubbernes egne sider, Facebook-sider og TV-kanaler fra mycujoo. Bookmark gerne siden, så du altid har hurtig adgang til din favoritklub.
Er du på mobil, så vend telefonen en kvart omgang. Der tages forbehold for ændringer til kampdatoer.
3F Ligaens grundspil – opdateret 19. november 2016
Dag | Dato | Kl. | Hjemmehold | Udehold | Spillested | Res |
Lør | 13-08-2016 | 13:00 | KoldingQ | BSF | Mosevej Sportsplads | 0-1 |
Lør | 13-08-2016 | 15:00 | Brøndby | Odense Q | Brøndby Stadion | 5-0 |
Søn | 14-08-2016 | 13:30 | Fortuna Hjørring | Vejle | Bredbånd Nord Arena | 6-0 |
Søn | 14-08-2016 | 15:00 | Varde | Skovbakken | Sydbank Stadion | 0-0 |
Lør | 20-08-2016 | 13:00 | Vejle | Brøndby | Vejle Stadion | 0-6 |
Lør | 20-08-2016 | 13:00 | BSF | Varde | Ballerup Idrætspark | 3-0 |
Lør | 20-08-2016 | 16:30 | Odense Q | Fortuna Hjørring | Marienlystcentret – kunstgræs | 0-2 |
Søn | 21-08-2016 | 13:00 | Skovbakken | KoldingQ | Vejlby/Risskov Centret | 1-0 |
Fre | 26-08-2016 | 18:45 | Varde | Odense Q | Sydbank Stadion | 0-4 |
Lør | 27-08-2016 | 12:30 | Brøndby | Skovbakken | Brøndby Stadion | 3-1 |
Lør | 27-08-2016 | 13:00 | KoldingQ | Vejle | Mosevej Sportsplads | 2-0 |
Søn | 28-08-2016 | 14:00 | Fortuna Hjørring | BSF | Bredbånd Nord Arena | 2-1 |
Ons | 31-08-2016 | 18:15 | BSF | Brøndby | Ballerup Idrætspark | 0-2 |
Ons | 31-08-2016 | 18:15 | Skovbakken | Fortuna Hjørring | Vejlby/Risskov Centret | 1-6 |
Ons | 31-08-2016 | 18:15 | Varde | Vejle | Sydbank Stadion | 1-2 |
Ons | 31-08-2016 | 18:15 | KoldingQ | Odense Q | Mosevej Sportsplads | 2-1 |
Lør | 03-09-2016 | 13:00 | Odense Q | BSF | Marienlystcentret – kunstgræs | 2-2 |
Lør | 03-09-2016 | 13:00 | Vejle | Skovbakken | Vejle Stadion | 1-4 |
Lør | 03-09-2016 | 15:00 | Brøndby | KoldingQ | Brøndby Stadion | 4-1 |
Lør | 03-09-2016 | 16:00 | Fortuna Hjørring | Varde | Bredbånd Nord Arena | 9-3 |
Lør | 10-09-2016 | 12:30 | Varde | Brøndby | Sydbank Stadion | 0-8 |
Lør | 10-09-2016 | 13:00 | BSF | Vejle | Ballerup Idrætspark | 1-1 |
Lør | 10-09-2016 | 16:00 | Fortuna Hjørring | KoldingQ | Bredbånd Nord Arena | 2-0 |
Lør | 10-09-2016 | 16:30 | Odense Q | Skovbakken | Marienlystcentret – kunstgræs | 1-2 |
Lør | 24-09-2016 | 13:00 | KoldingQ | Varde | Mosevej Sportsplads | 4-0 |
Lør | 24-09-2016 | 13:00 | Vejle | Odense Q | Vejle Stadion | 0-0 |
Lør | 24-09-2016 | 15:00 | Brøndby | Fortuna Hjørring | Brøndby Stadion | 2-2 |
Søn | 25-09-2016 | 13:00 | Skovbakken | BSF | Vejlby/Risskov Centret | 3-0 |
Lør | 01-10-2016 | 13:00 | Vejle | Fortuna Hjørring | Vejle Stadion | 0-1 |
Lør | 01-10-2016 | 16:30 | Odense Q | Brøndby | Marienlystcentret – kunstgræs | 0-2 |
Søn | 02-10-2016 | 13:00 | BSF | KoldingQ | Ballerup Idrætspark | 1-2 |
Søn | 02-10-2016 | 13:00 | Skovbakken | Varde | Vejlby/Risskov Centret | 5-0 |
Lør | 08-10-2016 | 12:30 | Varde | BSF | Sydbank Stadion | 2-4 |
Lør | 08-10-2016 | 13:00 | KoldingQ | Skovbakken | Mosevej Sportsplads | 1-0 |
Lør | 08-10-2016 | 15:00 | Brøndby | Vejle | Brøndby Stadion | 4-0 |
Lør | 08-10-2016 | 16:00 | Fortuna Hjørring | Odense Q | Bredbånd Nord Arena | 4-1 |
Lør | 15-10-2016 | 13:00 | Skovbakken | Brøndby | Vejlby/Risskov Centret | 0-1 |
Lør | 15-10-2016 | 10:30 | Odense Q | Varde | Marienlystcentret – kunstgræs | 5-1 |
Lør | 15-10-2016 | 15:00 | Vejle | KoldingQ | Vejle Stadion | 0-2 |
Lør | 15-10-2016 | 14:15 | BSF | Fortuna Hjørring | Ballerup Idrætspark | 0-4 |
Lør | 29-10-2016 | 13:00 | Vejle | Varde | Vejle Stadion | 2-1 |
Lør | 29-10-2016 | 13:00 | Odense Q | KoldingQ | Marienlystcentret – kunstgræs | 1-2 |
Lør | 29-10-2016 | 15:00 | Fortuna Hjørring | Skovbakken | Bredbånd Nord Arena | 5-0 |
Søn | 30-10-2016 | 14:30 | Brøndby | BSF | Brøndby Stadion | 4-0 |
Lør | 05-11-2016 | 12:30 | Varde | Fortuna Hjørring | Sydbank Stadion | 1-5 |
Lør | 05-11-2016 | 13:00 | BSF | Odense Q | Ballerup Idrætspark | 1-3 |
Lør | 05-11-2016 | 13:00 | KoldingQ | Brøndby | Mosevej Kunstgræsbane | 0-3 |
Søn | 06-11-2016 | 13:00 | Skovbakken | Vejle | Vejlby/Risskov Centret | 0-0 |
Lør | 12-11-2016 | 13:00 | KoldingQ | Fortuna Hjørring | Mosevej Kunstgræsbane | 2-3 |
Lør | 12-11-2016 | 14:00 | Vejle | BSF | Vejle Stadion | 0-1 |
Lør | 12-11-2016 | 14:00 | Brøndby | Varde | Brøndby Stadion | 10-0 |
Søn | 13-11-2016 | 13:00 | Skovbakken | Odense Q | Vejlby/Risskov Centret | 3-2 |
Lør | 19-11-2016 | 13:00 | Fortuna Hjørring | Brøndby | Bredbånd Nord Arena | 1-2 |
Lør | 19-11-2016 | 13:00 | BSF | Skovbakken | Ballerup Idrætspark | 0-3 |
Lør | 19-11-2016 | 13:00 | Varde | KoldingQ | Sydbank Stadion | 0-5 |
Lør | 19-11-2016 | 13:00 | Odense Q | Vejle | Marienlystcentret – kunstgræs | 0-1 |